תרומת ביצית

תרומת ביצית - המהפכה כבר כאן!


תרומת ביצית מיועדת לנשים שיש להן ביציות לא תקינות, העדר ביציות בשחלה, נשאיות הפרעות גנטיות מסוימות או מבוגרות

תרומת ביצית מיועדת לנשים בגיל מתקדם לרבייה טבעית, כאשר איכות ביציות ירודה ואינה מאפשרת הריון. במרבית המקרים מדובר בנשים בנות 40-42 שנה ויותר שאצלן , עם הגיל חלה ירידה בתפקוד השחלתי שלהן ואינן מצליחות יותר להרות אפילו בעזרת טיפולי הפריה חוץ גופית. לעתים תופעה דומה קיימת בנשים צעירות, כאשר שחלותיהן אינן מכילות ביציות מסיבות שונות או שהשחלות חדלו לתפקד בשלב מוקדם של חייהן.כמו אצל נשים עם תסמונת טרנר אשר סובלות מלידה מחוסר באחד משני כרומוזומי המין מסוג X, אצל נשים אלה בדרך כלל השחלות לא מתפקדות כלל. נשאיות פגם גנטי (שאותר בסקר או בדיקה גנטית) מיועדות בפגמים ספציפים להחלפת ביציותיהן בביציות מתרומה.

של מי הילד הזה?

ביצית וזרע מיצרים את השלד הגנטי של הילד העתידי. החל מרגע השרשת העובר ברחם (יום 5 לאחר ההפרייה), האם הנושאת את ההיריון מעצבת ומייצבת את הביטוי הגנטי של העתיד להוולד, לכן, כשמדובר במתן תרומת ביצית (להבדיל מתרומת זרע) האפיגנטיקה של האם אחראית על רוב התכונות של הילוד ולא תורמת הביציות הטיפול ,בעיקרון, מתבסס על החלפת הביצית הלא תקינה או הלא קיימת בביציות שיתקבלו מנשים צעירות, ואשר יופרו עם זרע בן הזוג בתהליך של הפריה חוץ גופית. העוברים המתקבלים יושתלו לרחם המטופלת אשר עבר קודם לכן הכנה מקדימה ע"י הורמונים מלאכותיים. 

תרומת ביציות - התורמות


בשנים האחרונות ישנו מחסור בנשים המעוניינות לתרום ביציות. הדבר נובע ממגבלות החוק בארץ, שמתיר תרומת ביצית אך ורק מנשים שעוברות טיפולי הפריה חוץ גופית עבור עצמן. אולם, כאשר קיימת האפשרות להקפיא את עודף הביציות לאחר הפריתן, אין סיבה שנשים אלו יתרמו ביציות כשהן, טרם יודעות האם הטיפול הצליח. טיפול נוסף, במידה ולא נוצר היריון בטיפול הראשון בו יושתלו עוברים מוקפאים, קל, פחות מסוכן ובעל סיכויי הצלחה טובים מאוד. לאחרונה, עבר חוק תרומת ביצית בישראל, אך בצורתו הנוכחית אינו ניתן לישום, לכן המחסור בביתיות מתורמת נותר בעינו ולפיכך, אצל נשים שזקוקות לתרומת ביצית נוצר ביקוש העולה בהרבה על ההיצע. בשל מחסור חמור בתורמות ביציות בישראל, מתבסס טיפול זה על תרומת ביצית בחו"ל, במדינות בהן החוק מאפשר לאישה שאינה בטיפול הפריה חוץ גופית לתרום ביציות בצורה מבוקרת אך אנונימית.

תרומת ביצית

בחירת תורמת הביציות והטיפול בה:

התורמות עוברות מיון קפדני בו מתרכז הצוות המטפל בבריאות הכללית והיסטוריה גנטית משפחתית של התורמת. כמו כן ,עוברת התורמת סדרת בדיקות אשר יבטיחו שאינה נושאת מחלות מדבקות כגון: AIDS , צהבת זיהומית ועוד (סדרת הבדיקות מוכתבת ע"י החוק הישראלי והנחיות FDA, היות והמרכזים שאיתם, המרכז הרפואי לפוריות משתף פעולה, עומדים בדרישות אלה)

שאיבת ביציות של התורמת והפרייתן נעשית בדרך דומה למתואר בפרק "הפריה חוץ גופית". לאחר שאיבתן של הביציות מתבצעת ההפריה ע"י זרע בן הזוג (או זרע תורם מבנק הזרע בישראל או בחו"ל, במידה ומדובר באם עתידית חד הורית או הזוג זקוק גם לתרומת זרע). יש לציין שתורמת אחת עשויה לתרום ביציות ליותר מנתרמת אחת. הפריית הביציות בזרעים שונים תגרום ליצירת עוברים שונים מבחינה גנטית שיושתלו ברחמים שונים (סביבה גנטית שונה לאורך ההיריון כך שאין חשש שיולדו אחים! )

הכנת רחם הנתרמת להשתלת העוברים

במידה ואין פעילות הורמונאלית בשחלות (לאחר גיל המעבר אין שחלות או תסמונת טרנר) מכינים את רירית הרחם ע"י תכשירי אסטרוגן (כדורים) ופרוגסטרון (פתילות נרתיקיות ופרוגסטרון בזריקה) , תוך ניתור רמות הורמונים בדם והתפתחות רירית הרחם ע"י סריקה על קולית של האגן הקטן.

השתלת העוברים

לצורך השתלת העוברים לרחם,יש צורך לטוס לקליניקה בחו"ל, בה התבצעה תרומת ביצית וההפריה. הנסיעה לשם וחזרה, ביחד עם מטופלות נוספות, בליווי רופא של המרכז * אשר גם יבצע את ההשתלה.

ההשתלה נעשית ביום השלישי עד חמישי לאחר שאיבת הביציות וביצוע ההפריה, משתילים ברחם 1-2 מתוך העוברים שנוצרו על ידי תרומת ביצית. השתלת העוברים מתבצעת בעזרת צינורית פלסטיק דקיקה (קטטר) דרך צוואר הרחם ישירות לתוך חלל הרחם. פעולה זו מתבצעת בחדר ניתוח ללא הרדמה ואינה כרוכה בכאב. בהמשך, בארץ מנותרת רמת ההורמונים וניתנות הנחיות לשינוי טיפול לפי הצורך.

* כל סידורי הטיסה, כרטיסי טיסה, מיסים, העברות, לינה בבית מלון עם אירוח מלא, מוסדרות ע"י צוות המרכז
וכלולות במחיר הטיפול.

לפגישת יעוץ (חינם) : 1-800-2000-02 או דוא"ל info@global-ivf.com