עברית English Русский Français
הזרעה - המרכז הרפואי לפוריות
www.global-ivf.com
 
ראשי
 
 
אודותינו
 
 
צור קשר
 
 
קישורים
 
 
אירועים
ברור סיבות העקרות
 
טיפול בפוריות
 
הפריה חוץ גופית
 
הפלות חוזרות וכישלון השרשה
 
תרומת ביצית
 
פונדקאות
 
אבחון גנטי טרום השרשה
 
ההצלחות שלנו
 
ליווי אישי ותמיכה
טיפולי פוריות
 
להורות
 
סניפים בארץ ובעולם
הצוות המקצועי
קטעי עיתונות
אירועים
הפריה חוץ גופית - שלבי התהליך
פונדקאות

הפונדקאות מאפשרת לזוגות שמסיבה כלשהי אינם יכולים להרות וללדת להביא לעולם ילדים בעלי מטען גנטי כשלהם. הסיבות בגינן מבקשים זוגות ויחידים להיעזר בשירותיה של פונדקאית הן בעיקרן רפואיות (גופניות או נפשיות), וכוללות נשים ללא רחם ו/או שחלות, נשים שהריון עלול לסכן באופן משמעותי את בריאותן, או נשים שסבלות מפגמים שלא ניתנים לתיקון ברחמן. אחד מיתרונותיה של הפונדקאות, מעבר לכך שהיא מאפשרת קשר גנטי בין הילד להוריו (לפחות לאחד מהם), הוא בכך שהיא מספקת אלטרנטיבה לאימוץ, שהינו לרוב תהליך ממושך ומאיים.


פונדקאות - היבטים חוקיים


פונדקאות כוללת הסכם כתוב בין האם הפונדקאית לבין היחיד או הזוג שעתידים לקבל את התינוק לרשותם. אופי ההסכם ותוכנו משתנים ממקרה למקרה וממדינה למדינה. בישראל], ההסכם הוא חובה, והוא תקף רק לאחר אישור ועדה מיוחדת במשרד הבריאות. בהסכם מוותרת האם הפונדקאית על האחריות הורית על הילוד, ומעבירה אותו לצד החתום על ההסכם.


סוגי פונדקאות


ישנם שני סוגי פונדקאות:


‘‘פונדקאות חלקית‘‘ או ‘‘פונדקאות מסורתית‘‘ (Traditional surrogacy). בפונדקאות חלקית נוצר  העובר מהביצית של האם הפונדקאית, לרוב באמצעות הזרעה מלאכותית.סוג זה של פונדקאות אינו חוקי במדינת ישראל.

‘‘פונדקאות מלאה‘‘ או ‘‘פונדקאות הריונית‘‘ (Gestational surrogacy). בפונדקאות מלאה נוצר העובר מביצית שאינה של האם הפונדקאית - למשל, מביצית של תרומת ביציות או מביצית של בת הזוג שאינה יכולה להרות. במקרה כזה מתבצעת הפריה חוץ גופית והעוברים שנוצרים במעבדה מושתלים לרחמה של הפונדקאית.


מעמדה של הפונדקאות


בכל מדינה חוקים ותקנות המסדירים את נושא הפונדקאות. במדינות רבות היא אסורה לחלוטין. במדינות אחרות היא מותרת, אך במגבלות שונות. פונדקאות בישראל: מותרת עפ"י החוק. בכל מקרה יש צורך לקבל אישור משרד הבריאות,לפי "חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), התשנ"ו-1996". על פי החוק הסכם פונדקאות נכנס לתוקף רק לאחר:


* עריכת הסכם בכתב בין ההורים המיועדים לאם הנושאת ‘‘‘ואישורו על ידי ועדה‘‘‘, הכוללת מומחים רפואיים, משפטיים, סוציאלים ודתיים.


* ההורים המיועדים הם בני זוג, בגירים, תושבי ישראל, והאם הפונדקאית אינה נשואה (למניעת חשש ממזרות).


* המועמדת לאם פונדקאית אינה קרובת משפחה של אחד מן ההורים המיועדים.


*המועמדת לאם הנושאת היא בת דתה של האם המיועדת. פרט למקרים הקבועים בחוק.


* המועמדת להיות אם נושאת תהיה אישה בין הגילאים 22-38, לא-נשואה, ואשר ילדה לפחות פעם אחת בחייה, אך לא יותר מארבע פעמים.


* מותרת רק פונדקאות מלאה (לא פונדקאות חלקית) - הזרע המשמש להפריה חוץ גופית הוא של האב המיועד, והביצית אינה של האם הנושאת.


* החוק מתיר לשלם לאם הפונדקאית תשלום לכיסוי הוצאותיה וכפיצוי על אובדן כושר השתכרות וכדומה. בניגוד להמלצות ועדת אלוני, החוק מתיר גם תשלום לגורמים שלישיים, כדוגמת סוכנויות פונדקאות.


* אשה יכולה להיות פונדקאית לכל היותר פעמיים בימי חייה.

מאז תחולת החוק נולדו בישראל כ-165 תינוקות באמצעות פונדקאות (המידע נכון ל-2007). מאחר ששירותי פונדקאות אינם ניתנים ליחידים אלא רק לזוגות, הוקמה בשנת 2004 ועדה נוספת שנועדה לשקול מקרי פונדקאות לכאלו שאינם בני זוג (למשל אשה לא נשואה המעוניינת להביא לעולם באמצעות אם פונדקאית, ילד מגבר המוכר לה, אבל שאינו בן זוגה). פונדקאות עבור נשים לא נשואות(מיועדות למשפחה חד הורית) , זוגות חד מיניים (הומו-לסביות) או זוג מיועד לפונדקאות אשר מעוניין בעלות נמוכה מאשר פונדקאות בישראל. פונדקאות הינה הדרך של גבר בודד , זוג הומוסקסואליים או במקרים מסוימים אישה בודדה או לסביות , להפוך להורים.


מסלולי הטיפול במרכז הרפואי לפוריות :


המרכז הרפואי לפוריות מבצע בקרה ופיקוח מקצועי על תהליך בחירת הפונדקאית,בירור בריאותה ומעקב הטיפול לקראת השתלת עוברים לרחמה. כמו כן המרכז מבצע פיקוח על מהלך טיפול והכנת הפונדקאית ,מניעת הריון מרובה עוברים(המסתיים בלידות פגים בד"כ) מעקב היריונה עד הלידה,באמצעות צוותים רפואים מקומיים,בתאילנד ובהודו. הפונדקאית מבלה את כל ההיריון באכסניות מיוחדות, מיועדות רק לפונדראיות,בה יש הקפדה על פעילות מתאימה,תזונה נכונה ומעקב רפואי צמוד.


א.פונדקאות בתאילנד , תרומת ביציות באירופה :
מסלול זה מותאם לזוגות הומוסקסואליים , אישה בודדה או זוג לסביות הזקוקות לתרומת ביציות ומסיבה בריאותית אף אחת מבנות הזוג אינה כשירה לשאת הריון . תרומת הביצית מתבצעת באירופה , תוך שימוש בזרע בן הזוג המיועד או לחילופין זרע מבנק הזרע  בישראל . הפונדקאית מתאילנד מוטסת להשתלת העוברים הטריים במרפאה באירופה ולאחר מכן מוחזרת לתאילנד להמשך המעקב , עד השגת הריון ו/או עד לידה במרכז הפונדקאות . בשלב האחרון בתהליך זה ימסר התינוק להוריו המיועדים.קבלת אישור (תעודת מעבר) לילד,כרוך בתהליך הוכחת הורות(אבהות או אמהות).את התהליך מתחילים בארץ,עם התקדמות היריון הפונדקאית לטרימסטר שני, וכולל צוו שופט ,בישראל לביצוע בדיקת רקמות להתאמה.בדיקה זאת תבוצע מייד עם לידת התינוק\ת.הוכחת הורות מאפשרת לשגרירות ישראל בבנגקוק או מומבאי להנפיק תעודת מעבר לילד.

ב. פונדקאות בתאילנד , תרומת ביציות בתאילנד :
תהליך דומה למתואר מעלה, אך תרומת הביציות, הפרייתן והשתלת העוברים ברחם הפונדקאית - מבוצעים בתאילנד. תורמת הביציות הינה תאילנדית או תורמת ביציות אירופאית שהכנתה לטיפול נעשת ע"י המרכז הרפואי לפוריות.שאיבת הביציות,הפרייתן והשתלת העוברים ברחמה של הפונדקאית תבוצע בבנגקוק.


ג. פונדאות בתאילנד, עוברים של האם המיועדת :
מסלול זה מיועד לזוגות/נשים בודדות שניתן ליצור עוברים תקינים מהביציות שלהן (גיל קטן מ-38 , תהליך ביוץ טבעי , תקין). במקרה שכזה , העוברים שנוצרים בהפריה חוץ גופית  מביציות האם המיועדת וזרע בן הזוג /זרע מתורם, יוקפאו וישלחו לתאילנד ,ע"י צוות המרכז, לצורך השתלה ברחם הפונדקאית . המשך תהליך דומה למתואר מעלה.

לצורך אבחון וקביעת מסלול הטיפול אנא צרו קשר :  1-800-2000-02 או למייל  info@global-ivf.com


המרכז הרפואי לפוריות הוקם כדי לתת מענה לזוגות הנתקלים בקשיים להביא ילדים לעולם וזקוקים לטיפולים כגון טיפולי פוריות

בין השאר המרכז מעניק טיפולי פוריות כגון הזרעה,פונדקאות,תרומת ביצית,הפרית ivf


טיפולי פוריות | הפריה חוץ גופית | קישורים


הזרעה - ד"ר איליה בר - המרכז הרפואי לפוריות, טלפון: 1800-200-002

בניית אתרים דומיינים רישום דומיין ניוזלטר אחסנת אתרים